Tématem aktuální Anatomie kávy je filtrování. V minulém díle jsme vás do světa překapávání a přetlačování kávy uvedli ze široka, dnes se zaměříme na metodu AeroPress.

AeroPress je v současnosti nejskloňovanějším název zařízení na přípravu kávy. Myslím, že mezi kávomilci panuje vlna aeropressová mánie. Pořádají se soutěže i světové šampionáty v aeropressování, zakládají se blogy o aeropressování a všichni aeropressaři mají jeden jediný cíl – vytlačit z tohoto plastového tubusu skvělý a chutný kávový nápoj. AeroPress není jen nejpopulárnější kávové nádobíčko, ale také nejmladší. Vymyslel ho v roce 2005 Alan Adler, vynálezce aerodynamických hraček Aerobie. Skládá se ze dvou plastových válců, přičemž jeden má pryžové těsnění a zapadá do druhého. Spolu tvoří vzduchotěsný mechanismus podobný injekční stříkačce. Nedílným komponentem AeroPressu je čepička, do které se vkládá papírový filtr. Jednoduché, skladné, lehké a levné vybavení, skvělá věc domů i na cesty.

Příprava
Jde o rychlou techniku, kdy je mletá káva zcela ponořena do horké vody. Extrakce probíhá velmi rychle, 20 – 40 sekund, proto je výsledný nápoj skvělý na chuť, bez nahořklého ocasu, jako to bývá u pomalejších metod. Stejně tak kyselina je mnohem nižší. Ve finále je proto aeropressovaná káva šetrnější pro žaludek.

Resumé: 3x nej
Nejrychlejší: Jedna minuta od začátku přípravy až k vychutnání šálku kávy.

Nejjemnější: Při použití ideální teploty vody (93 °C) a jemného tlaku vzduchu získáte kávu s bohatou chutí, a nízkým obsahem kyselin a hořkosti.

Nejbezpečnější: AeroPress je zcela vyroben z polypropylenu (s výjimkou gumového těsnění) a neobsahuje žádné BPA nebo ftaláty.

Více o AeroPressu najedete na www.cafeeternity.cz

2 komentáře

  1. Jaroslav

    Hezký den Kateřino,

    v tomto hezky sepsaném článku odkazujete na již neexistující web http://www.piccoloneexistuje.cz kde byly k nalezení informace o aeropressu. Doporučuji nefunkční odkaz odstranit a pokud jej máte ve více článcích tak i z nich. Konkrétně třeba o Aeropressu máme sepsaný článek na https://www.cafeeternity.cz/a/aeropress-jak-pripravit-vybornou-kavu-za-par-minut v případě zájmu jej klidně využíjte a odkazujte z něj.

    Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published.