Milovníci domácího chřestu se dočkali své pochoutky letos již v polovině dubna. Může za to brzký nástup teplého počasí. „K českému chřestu, který je vedle své výborné chuti plný vitamínů a minerálů a má skvělé detoxikační účinky, si čeští zákazníci nacházejí rok od roku stále více cestu,“ uvedl Jiří Šafář ze společnosti Český chřest, která je v Hostíně u Vojkovic na Mělnicku jediným pěstitelem v České republice.

Jako každým rokem bude nejprve k mání bílý chřest, s odstupem pak i chřest zelený. K dostání bude nejprve přímo na farmě v Hostíně a následně také ve vybraných farmářských prodejnách a trzích v Praze a pak i ve všech supermarketech. Výbornou příležitost budou mít všichni milovníci chřestu ale také v sobotu 2.května, kdy se přímo v Hostíně u Vojkovic budou konat naše tradiční chřestové slavnosti a bude zde k mání mj.chřest za zvýhodněnou cenu. Návštěvníci se ale budou moci těšit také na chřestové speciality, soutěže v pojídání chřestu či ukázky jeho pěstování.

Chuť hostínského chřestu je vyhlášena po světě. „Importovaný chřest z ciziny ztrácí přepravou a skladováním svoji přirozenou cukernatost a i svoji unikátní a výjimečnou chuť. Opravdoví gurmání mají proto nejraději co možná nejvíce čerstvý domácí chřest,“ upozornil na specifika českého chřestu Petr Šandera, jehož firma Šandera náš chřest dodává do vybraných restaurací. Domácí chřest vydrží doma skladovaný i týden, doporučujeme jej například zabalit do mokré utěrky. Během celé sezóny bude podle něj ten nejčerstvější chřest k mání jako každý rok i přímo na naší farmě v Hostíně u Vojkovic a také na vybraných farmářských trzích a prodejnách.

Mezi tradiční a nejčastější úpravy chřestu patří chřestový krém, chřest s rannými bramborami a holandskou omáčkou, chřestové saláty, nechybí nicméně odvážnější, ale přesto chutné kreace jako syrový chřest s jahodami a podobně. Vyzýváme také naše zákazníky, aby se podělili o zkušenosti s kvalitou jimi zakoupeného chřestu. „Budeme rádi za všechny připomínky k čerstvosti našeho chřestu u ostatních prodejců a to ať již zasíláním na náš web anebo na Facebooku,“ řekl Jiří Šafář.

Stáhněte si pro lepší orientaci ve šparglovém poli také Chřestového průvodce.

Leave a Reply

Your email address will not be published.