Znáte je z časopisů, možná jste si nějakou s radostí dopřáli k minulým Vánocům… Anebo je milujete tak jako my. Pak jste tady správně, protože v tomhle seriálu bude řeč o ikonách světového designu v kuchyni.

Kde jinde začít než u Phillipa Starcka a jeho slavného Salifa – odšťavňovače pomerančů (nebo citrónů, chcete-li). Jeden z komerčně nejúspěšnějších designérů, Francouz Phillipe Starck (nar. 1949) navrhl vesmírného vetřelce do kuchyně v roce 1988 pro Allesi, italského výrobce nádobí a kuchyňských doplňků.
Odšťavňovač Salif patří mezi Starcovy nejslavnější produkty, vyrábí a úspěšně se prodává bezmála čtvrtstoletí. Při příležitosti desetiletého výročí vyrobili v Allesi limitovanou zlatou edici, která je dnes ceněným sběratelským artiklem.

Salif je ikonou devadesátých let v produktovém designu – Starckův tvarově extravagantní návrh rozděluje svět na dva tábory. První tvoří ti, kteří tuhle necelých třicet centimetrů vysokou věcičku milují a na jejich kuchyňské lince má čestné místo, nejlépe nasvícený, aby si ho každá návštěva hned všimla. Odpůrci Salifa říkají: „… je to krám, který pořádně nefunguje“ a pokud „forma nesleduje funkci“, pak je Starckův design k ničemu.
Jsme si jistí, že přesně toho chtěl designér dosáhnout. Rozděluje publikum na ty, kteří odvážný design prostě mají rádi a chtějí mít, i když na trhu najdeme tisíce praktičtějších odšťavňovačů. Odpůrci na internetu ukazují, jak špatně se s ním pracuje, protože mimo jiné nemá žádný zásobník na vymačkanou šťávu, která pak nerovnoměrně kape po hrotu dolů (a vy si pod něj musíte dát dost malou sklenku).
Ale takový Starck vždycky byl – hedonistický Francouz, který svým návrhem odšťavňovače Salif říká: „Ale tady přece nejde o mačkání šťávy z citronů, tady jde o začátek konverzace.“. Má pravdu. Až si postavíte Salifa na kuchyňskou linku, nenechá žádnou návštěvu chladnou, a vy budete moc začít večer třeba diskusí na téma je to zbytečný krám, nebo je to krásná věc?

My v Thinkfood rozhodně dáváme 5*. Salifa milujeme.

Thinkfood navigátor
Ikona: Juicy Salif – odšťavňovač na citrusy
Designér: Philippe Starck
Rok uvedení na trh: 1988
Výrobce: Alessi (Itálie)
Materiál: hliník a polyamid
Rozměry: 14 cm (průměr) x 29 cm (výška)
Cena: 60 EUR
Produktová stránka: www.allesi.com

Partnerem seriálu Design ikony v kuchyni je BOMMA.

Leave a Reply

Your email address will not be published.