Když vyrazíte na sever, ‚aaltovku‘ prostě neminete. Od čtyřicátých let je tahle slavná váza v každé finské domácnosti. Tak jako my jsme stavěli (a stavíme dodnes) z Merkuru, jezdili na kole Eska, tak Finové mají tuhle elegantní vázu v repertoáru národních ikon.

Finský designér Alvar Aalto svůj návrh série váz přihlásil do soutěže vypsané sklárnou Karhula-Iittala v polovině čtyřicátých let. Jak a proč vznikl organický elegantní tvar, nikdo neví – možné vysvětlení může být designérova záliba v mapách, kdy jde o půdorys finského jezera (Aaltův otec byl kartograf), ale to se dnes už nedozvíme.
Váza je také známá pod názvem Savoy, protože patřila do původního zařízení luxusní restaurace Savoy v Helsinkách. Premiéru měla v roce 1937 na pařížské světové výstavě a v podstatě hned se stala mezinárodní senzací. Má tajemný tvar, o němž nikdo neví, co přesně znamená a jak vznikl. Ale když se na ni podíváte, je prostě krásná. Finská sklárna Iittala ji v široké paletě barev a velikostí vyrábí dodnes.

Pokračování
Aaltův návrh byl od doby svého vzniku mnohokrát kopírovaný i interpretovaný. Na závěr zmíníme zajímavou práci českého designéra Jana Čtvrtníka. Ten na míse ukázal jejím elegantním re-designem, jak se mění naše klimatické podmínky a zvítězil v projektu Droog Design Climate Competion v roce 2008. „Klimatické změny jsou většinou zveřejňovány a vysvětlovány pomocí grafů, čísel a matematických modelů. Proto, abychom srozumitelně ukázali, jakým změnám na naší planetě dochází, je lépe ukázat i původní stav, a na porovnání pak bude zřejmé, jak člověk ovlivnil klima na zemi,“ vysvětluje Jan Čtvrtník svůj myšlenkový postup. „Alvar Aalto navrhl celou kolekci váz v roce 1937. Nikdo neví, co ho k netradičnímu tvaru inspirovalo. Výrobce váz, finská iittala na svých oficiálních stránkách píše, že Aaltův otec byl kartograf a tak je docela možné, že se Aalto inspiroval tvarem finské přírody, tvarem jezer, luk a lesů.“ Jan Čtvrtník se vydal po stopách tvaru vázy Savoy, jezero zhmotnil a pak mu ubral vodu, tak jak ji země postupně ztrácí. Rozdíl mezi obrysem jezera v roce 1937, kdy Alvar Aalto vázu navrhl, a možným obrysem v roce 2007, dal tvar míse Jana Čtvrtníka, která si navíc v názvu pohrává i se slovem Droog (suchý) – Droog Aalto.

My v Thinkfood dáváme 5 [kopretin] do téhle nadčasové krásné vázy.

Thinkfood navigátor
Ikona: Váza (kolekce Alvar Aalto)
Designér: Alvar Aalto
Rok uvedení na trh: 1936
Výrobce: Iitala (Finsko)
Materiál: sklo
Rozměry: od 12 cm (výška)
Cena: od 99 EUR
Produktová stránka: www.iittala.com

Partnerem seriálu Design ikony v kuchyni je BOMMA.

Designové ikony v kuchyni I: Phillipe Starck: odšťavňovač Salif

Leave a Reply

Your email address will not be published.