Bezmála půl století na ní sedí celý svět. Omyvatelná, stohovatelná, lehká… ale především krásná. Posaďte se na pantonku, židli, která v šedesátých letech definovala nový směr.

Málokdo ovlivnil světový design tak jako designér Verner Panton (1926-1998). Dán, který navrhl „pantonku“, elegantně tvarovanou plastovou židli z jednoho kusu materiálu. V roce 1967, kdy se začala sériově vyrábět, to byla vůbec první židle na světě vyrobená z jednoho kusu (vstřikovaného) plastu.
Pokud ji v kuchyni ještě nemáte, nabízíme několik jasných výhod, proč to změnit. Je stohovatelná, lehká, nezničitelná. Když ji vaše dítka – tak jako ta naše – opatlají, vezmete cif, hadřík a je zase ve skvělé kondici. Když o ní zrovna nebudete hasit cigarety, vydrží vám tahle esovitě prohnutá kráska roky a roky.
Panton Chair, kterou vyrábí švýcarská Vitra, byla navržena v roce 1960, o pár lety později se začala sériově vyrábět, v různých barvách, nebo i lesklém provedení. A samozřejmě jako řada skvělých designů, patří pantonka mezi jedny z nejkopírovanějších židlí vůbec. Jak se vyhnete koupi plagiátu? Jednoduše: kupujte jen u oficiálního výrobce nebo autorizovaného prodejce – vykašlete se na různé eshopy, kde najdete asijské kopie v přepočtu za tisíc korun nebo dva… Originál stojí kolem 220 EUR a určitě se vyplatí – jako ostatně u každého designu – chtít originál.
Od šedesátých let, kdy byla tato židle představena, prošla několika zlepšeními technologie až do současné dokonalé formy ze speciálního probarveného polypropylenu. V roce 1967 to byla vůbec první židle kompletně vyráběná z plastu a její autor Verner Panton s ní dosáhl jednoho ze svých cílů – krásné, relativně levné plastové židle pro nejrůznější oblasti využití. Tedy i do vaší kuchyně. Židle díky anatomickému tvarování pohodlný posez a je stabilní díky své robustní, ale vzdušné základně.
Vitra začala v roce 2008 vyrábět i zmenšenou verzi pro děti Panton Junior Chair.
A jedna kuriozita na konec: pantonku můžete najít i v kostele v Chodovicích ve východních Čechách, kam ji – lehce upravenou – umístili designéři Maxim Velčovský a Jakub Berdych ze studia Qubus (projekt si prohlédněte třeba tady).

Otcové i matky v ThinkFood klasifikují Panton Chair jedničkou, převedeno na pět *. Protože pantonka je podle nás ideální židle do rodinné kuchyně.

Thinkfood navigátor
Ikona: Panton chair (dříve také židle S)
Designér: Verner Panton
Rok uvedení na trh: 1960 – návrh, 1967 – sériová produkce
Výrobce: Vitra (Švýcarsko)
Materiál: vstřikovaný polypropylen
Rozměry: 50 x 83 x 61 (šířka x výška x hloubka v cm), výška sedáku: 41 cm
Cena: cca 6 500 Kč
Produktová stránka: www.vitra.com
Oficiální stránka Vernera Pantona: www.verner-panton.com

Partnerem seriálu Design ikony v kuchyni je BOMMA.

Leave a Reply

Your email address will not be published.