Ohýbaná chromovaná židle je klasika. Měly ji babičky v kuchyni, na gauči z pochromovaných trubek spal děda po obědě. A u zubaře jste se v čekárně lehce pohupovali na židli s černým nebo světle zeleným sedákem a opěrákem.

Takové vzpomínky nejspíš máte, pokud je vám tak čtyřicet až padesát let plus… Ohýbaný trubkový nábytek byl od třicátých let minulého století něco jako IKEA. Dostupný, relativně levný, kvalitní… A elegantní, dodejme. Pro mladší ročníky se zájmem o design upřesníme, že funkcionalistický design šel napříč Evropou a u nás ho nejvíce propagoval Robert Slezák, jehož stejnojmenná továrna patřila ve třicátých letech k těm hodně velkým.

Původní Slezákovy závody na výrobu kovového nábytku byly založené v Bystřici pod Hostýnem v roce 1908, posléze se jmenovaly Kovona a od roku 1992 jako Kovonax využívají tradičních i moderních technologií.

Slezákovy závody se loni na Designbloku vrátily zpět a se znovuobnovenou značkou a práve tak patří mezi naše designové ikony. Kromě tradičního sortimentu představují i novou židli AXA od designéra Rudolfa Netíka.

Klasická, funkcionalistická estetika ohýbané trubky podle nás dodnes patří do repertoáru nadčasového designu. Spolupráce s architektem Rudolfem Netíkem na vývoji Axa Chair pro funkcionalistický hotel Axa v Praze Na Poříčí přinesla zcela nový design, který budou Slezákovy závody dál rozvíjet. Netíkova židle navazuje a rozvíjí tradici třicátých let v kovovém ohýbaném nábytku: je vyrobena z ohýbané kovové trubky, povrchově upravené chromováním, s možností barevných alternativ sedmi odstínů barevného laku. Sedák a opěrák je vyráběn ze sedlářské kůže, kterou je možné použít v třech barevných odstínech – přírodní, hnědé a černé barvě. Nohy jsou vyrobeny z dubového masivu, který je povrchově upraven mýdlovým voskem, případně matným transparentním lakem.

V Praze sortiment značky Slezákovy závody najdete ve funkcionalistickém hotelu AXA, Na Poříčí 40.

Historie v kostce
Kovonax se sídlem v Bystřici pod Hostýnem je významným českým výrobcem kovového nábytku: židlí, otočných sedaček, křesel, jídelních a společenských stolů, věšáků a nemocničních postelí, školního nábytku. Ve svém oboru patří k nejstarším firmám u nás. Na počátku 20. století nesla firma jméno svého zakladatele Roberta Slezáka. Vyučený zámečník původem z Bystřice pod Hostýnem založil ve svém rodném městě v roce 1908 malou zámečnickou dílnu na běžné zámečnické výrobky, nábytkové a stavební kování. Dílna se rychle rozrůstala a ve třicátých letech 20. století patřil Slezák se stovkami modelů sedacího a stolového nábytku pro školy, nemocnice, sanatoria, zahrady, veřejné i bytové interiéry v provedení chromovaná ocelová trubka, nikl a mosaz k předním výrobcům kovového nábytku v České republice. Firma Kovonax, která původní továrnu v roce 1992 koupila, nyní oživila původní, více než sto let starou značku Slezákovy závody.

ThinkFood navigátor
Ikony: Ohýbané trubkové židle a stoly
Designér: Robert Slezák
Rok uvedení na trh: 1908
Výrobce: Slezákovy závody
Materiál: kov, chrom, dřevo, lak
Cena: 9 028 Kč s DPH
Produktová stránka: www.slezakovyzavody.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.