Po základním filmovém menu, je potřeba přidat trochu kari. Aneb kolik světových kuchyní, tolik druhů filmu. Nečekejte bolywoodské tance ani zpěvy u pánve, ale na indickou filmovou produkci opravdu netradiční filmové pojetí. Nezávislý film Cizí Oběd (The Lunchbox, 2013) od Riteshe Batry se odehrává v dvacetimiliónové Bombaji, kde indické ženy již 120 let posílají svým manželům do práce obědy v jídlonosičích prostřednictvím sítě dabbawalů (bombajští poslíčci). Zhruba pět tisíc poslíčků rozveze na 200 tisíc obědů denně. V tomto velmi dobře propracovaném doručovacím systému však dojde k chybě a kastrůlek doputuje k jiné osobě. Zbloudilý oběd propojí život dvou lidem, osamělé ženě, která marně bojuje o pozornost svého manžela a úředníka Saajana (Irrfan Khan – Pí a jeho život, Milionář z chatrče), který se smiřuje s odchodem do penze.

Počáteční nápad Riteshe Batry byl natočit jen dokumentární film o tomto unikátním doručovacím systému obědů, ale během začátku práce na dokumentu slyšel tolik zajímavých příběhů, že se rozhodl pro celovečerní film. Mimo kořenitých jídel však nakousnete i závažné témata jako postavení žen v Indii, společenskou situaci v zemi, starosti spojené se stárnutím a odcizením.

Film doporučuji shlédnout s již připraveným občerstvením, jinak se vám budou během sledování filmu sbíhat sliny. :) Zkuste třeba naší kuřecí tikku masalu.

 

zdroj foto

Leave a Reply

Your email address will not be published.