Tento týden startuje 14. ročník Queer filmového festivalu Mezipatra. Festival je zaměřený na prezentaci evropské a světové kinematografie s tématikou sexuálních menšin zobrazujících život osob s GLBT orientací a reflektujících historické skutečnosti, stejně jako současnou situaci a postavení těchto menšin v českém a mezinárodním kontextu.  S pestrým výběrem mimořádných a hluboce oslovujících snímků ze současné světové queer kinematografie obsadí Prahu od 7. do 15. listopadu a posléze Brno od 13. do 20. listopadu.

„Téma letošního ročníku rozvíjíme hned v několika úrovních. Napětí mezi realitou a médiem zprostředkovanou realitou je vlastní kinematografii obecně. Máme tu filmy podle skutečné události; ale jak moc jsou pravdivé? Hrdinové našich filmů si tvoří imaginární světy, jiní se realizují v klamu show, další volí falešnou sexuální identitu. To všechno jsou Pravdivé lži, které se proplétají celým letošním programem,“ uvádí programová ředitelka Mezipater Lucia Kajánková.

Mezi největší taháky letošního programu, který najdete na  stránkách festivalu, patří francouzské drama režiséra Abdellatifa Kechiche Život Adèle (La Vie d’Adèle). Intenzivní tříhodinová sonda do vztahu dvou mladých žen vzbudila kvůli explicitním sexuálním záběrům kontroverze na festivalu v Cannes. „Film je ale především nádherným a intimním zobrazením všech etap osudové první lásky. Snad i proto nakonec Adèle v Cannes Zlatou palmu vyhrála,“ doplňuje Lucia s tím, že očekávaný snímek distributora Film Europe uvedou Mezipatra v české premiéře.

Mezipatra Brunch

Na návštěvníky festivalu čeká i bohatý doprovodný program. Party, diskuze, výstavy, a také tradiční nedělní brunch, u kterého nesmím s kouřící hlavou ThinkFood.cz chybět. Až se vyřádíte na sobotní party Do yourself… v Paláci Ilusion, přijďte si odpočinout v neděli 10. listopadu 2013 na brunch do kavárny Langhans ve Vodičkově ulici.
Začínáme v 11 hodin a ochutnávat z hrnce ThinkFood.cz budete moci až do 14 hodin. Následovat bude debata s hosty, které si pozvou moderátoři pořadu Kvér Radia Wave Bára Šichanová a Josef Rabara. Vstup je zdarma.

Co vás na brunchi čeká:

  • Vydatná podzimní polévka s dýní
  • Vostrá makrelová pomazánka s bagetkou pro všechny, kdo přijdou ‚kočkou za krkem‘
  • Arabský hummus se syrovou zeleninou
  • Lotrinský quiche
  • Čokoládové dortíky
  • Nedělní bábovka
  • … a další ‚teplé‘ dobroty

Leave a Reply

Your email address will not be published.