Nedávno jsem na síti zaznamenala článek, který nesl titulek: 10 nechutných faktů o jídle. Proklikla jsem a vypadla na mě klasická šaráda nechutností z fastfoodů. Na druhé příčce se umístil produkt od McDonald’s.

Tahle úžasná hmota, která vypadá jako radioaktivně zmutovaná albínská krajta, je ve skutečnosti základ pro spoustu jídel, co si pak ve fastfoodech dáváte. Třeba zrovna staré dobré Chicken McNuggets. Takhle totiž vypadá mechanicky separované kuřecí. Víte, co je mechanicky separované kuřecí? V podstatě vezmete ty nejhorší kousky kuřete, rozmixujete je na brutální kaši, přidáte spoustu chemikálií, dochutíte a tradááá. Tu věc pak osmažíte a Happy Meal je na světe.

V drůbežím separátu není moc masa. Jsou tam kosti, kůže, všechno. McNuggets jsou prostě tvořeny tím, co zbude poté, co se z kuřete oddělí kvalitní maso. Celá ta rozmixovaná ingredience, co vznikne, je většinou prolezlá bakteriemi, takže se pročišťuje pomocí amoniaku. Výsledek pak chutná hnusně, takže se přidají umělá dochucovadla. No a pak, protože je výsledek divně růžové barvy, se to všechno musí obarvit pomocí umělých barviv, aby výsledek vypadal jako normální maso.

Jamie Oliver dělal před lety pokus s americkými a britskými dětmi. Ukázal jim, z čeho se nuggety vyrábějí a ptal se jich, co teď budou jíst raději, zda opravdové kuřecí maso nebo tenhle humus. V Británii se děti nechaly poučit. Mrkněte se ale, pro co zvedli ruku malí Američané…

2 komentáře

  1. Pomalu dušené hovězí

    […] jídelně v menu smažené kuřecí nuggety (článek o chicken nuggets najdete v rubrice ↗ MimoMísu), hot dogy a jak říká Bára:„…další shity”. I když jejich máma má doma navařeno, […]

    Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published.