Jak vypadá kavárna na venkově v zámecké zahradě v budově původní zámecké prádelny? Dřevo praská v kamnech a z kuchyně voní domácí koláče. Žárovky září na prádelní šňůře. Motiv vlnek jako ornament proplouvá celým interiérem od loga přes zdobné stěrky až po detail nábytku. Pokud vám zbyde do konce léta ještě jeden volný víkend, vyražte na výlet na zámek Valeč.

Zámek v obci Valeč byl po 37 letech od ničivého požáru otevřen veřejnosti. Rostoucí počet návštěvníků zámeckého areálu, který čítá samotný zámek, hospodářské budovy, jízdárnu s iluzorními bránami, sochy barokního sochaře M. B. Brauna a letohrádek, si vyžádal informační centrum a kavárnu, kde budou moci turisté od pondělí do neděle zakončit prohlídku. Citlivě zrekonstruovaná budova zámecké prádelny, kterou nemůžete po cestě na zámek minout, se k tomu účelu nabízela.

V interiéru bylo naším cílem vytvořit domácí atmosféru. Po vstupu těžkými dřevěnými dveřmi se neocitnete před barovým pultem, ale v kuchyni, kde dostanete limonádu, kávu nebo turistické informace. Co je v nabídce kavárny se návštěvník dozví na černé tabulové stěně, za kterou je skryté hygienické zázemí. Hravý ornament vlnek, který celý návrh sjednocuje, vychází z tvaru obrácené valené klenby stropu. K venkovnímu sezení na dosah barokních soch se káva podává oknem s velikým nápisem na fasádě. Hned vedle okna na prádelní šňůře visí denní nabídka.

Pod architektonický návrh interiéru se podepsali Martin Gaberle, Krištof Hanzlík a Vavřinec Veselý ze studia COLL COLL ( web). Svou jednoduchostí a přitom hravým až lidovým přístupem zapadá do okolního venkovského prostředí. To mu dává možnost být i po letech užívání svébytnou jednotkou zámeckého komplexu.

Státní zámek Valeč
Valeč v Čechách
Otevírací doby: květen – říjen – denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00 hodin, pátky a soboty do 18:00 hodin
www.zamek-valec.cz

Foto: Michal Ureš; zdroj: EARCH.

valec_2

valec_3

Leave a Reply

Your email address will not be published.