Při veškeré úctě ke květáku, zelí či pórku, tedy běžné sezonní zelenině, jsem v obchodě dala přednost červené italské čekance, dokáže dát jídlu nejen zajímavou chuť, ale osvěží talíř i barevně. Červenolistá hlávková čekanka radicchio je skvělým základem pro salát a výborně padne nejen do risotta.

Listy radicchia můžete použít třeba jako náplň do lasagní nebo raviol, vnitřní část hlávky lze grilovat… Využití radicchia v kuchyni je nekonečné. Ve všech případech ale platí, že dlouhá tepelná úprava radicchiu nesvědčí. Z listů by se vytratily nejen vitamíny, ale i křupavost.

Tvar téhle zeleniny může být různý. Odrůda precoce je podobná malým hlávkám zelí, zatímco odrůda tardivo má protáhlé listy s výraznějším žebrovím. Precoce je ranější, později sklízené tardivo má výraznější chuť a silnější hořký podtón. Moderní podoby červenolisté čekanky se na konci 19.  století vyvinuly z divoké rostliny, která je typická pro italský region Veneto. Její sezona začíná kolem zimního slunovratu a končí až na jaře.

Já jsem pro risotto použila radicchio rosso precoce. Koho jsem jím potěšila tentokrát, prostě neuhodnete. Shodou okolností u nás v době oběda prováděl čištění čalounění sofa šikovný mladík z firmy Clean Servis (službu mohu jen doporučit mimochodem). Byl z pozvání ke stolu tak v šoku, že se i přiznal, že jediné risotto, které zná, je to s kyselou okurkou a strouhaným eidamem. Jsem ráda, že jsem mu rozšířila obzory jiným risottem, kde kyselou okurku a eidam nahrazuje radicchio, parmazán a redukce z balsamica. Spokojenost byla na obou stranách a já, až příště usnu se sklenkou červeného vína na kanapíčku, vím, komu mám zavolat…

Risotto al radicchio
Autor: 
 
Ingredience
 • 320 g rýže arborio, carnaroli
 • 1 žlutá cibule
 • 1 větší hlávka červené čekanky nebo 2 malé
 • sklenka červeného vína
 • panák octa balsamico
 • 1,5 l zeleninového vývaru
 • parmazán
 • máslo
 • olivový olej
 • sůl a čestvě mletý pepř
Příprava
 1. Na plotnu postavte střední hrnec a nechte v něm rozpustit asi 2 lžíce másla. Mezitím nakrájejte nadrobno cibuli, tu pak na másle, na mírném ohni nechte v hrnci zesklovatět. Poté přisypte rýži a chvilku ji v hrnci míchejte vařečkou, aby se spojila s máslem a cibulkou. Do hrnce vlijte sklenku, přibližně dvě deci, červeného vína. Až se odpaří alkohol z vína, přidejte špetku soli a pepře a začněte postupně přilévat vývar.
 2. Po asi 10 minutách varu a přilévání vývaru, přidejte na jemné proužky pokrájenou čekanku. Duste dalších 10 minut a přidávejte vývar dle potřeby. Na konci doby varu bude krémové risotto, vývar se téměř odpaří. Hrnec odstavte z plotny. Do risotta vmíchejte ještě kousek másla a trochu jej zakápněte olivovým olejem, stačí kapička. Nakonec přisypte hrst strouhaného parmazánu a vše dobře promíchejte.
 3. V menším rendlíku přiveďte k varu blasamico ocet, redukujte ho. Bude se krásně táhnout a bude mít až medovou konzistenci. Risotto naservírujte na talíř, jemně jej posypte parmazánem, přelijte ho redukovaným balsamicem, přidejte lístek radicchia a podávejte.

Leave a Reply

Your email address will not be published.