Cena za nejlepší evropský design se jmenuje Red Dot. Roman Kvita je mladý český designér, který ji před několika měsíci získal za nápojové sklo Sphere. Přinášíme vám rozhovor a také možnost mít tento skvělý design na vašem stole.

Práci designéra Romana Kvity sledujeme už delší dobu (přečtěte si loňský rozhovor zde). Loni Roman pro německou sklárnu Nachtmann navrhl kolekci skla SPHERE. Nyní si do pomyslného kredence přidal pohár z nejcennějších: prestižní ocenění RED DOT DESIGN AWARD.
„Mým cílem bylo propojit tradici a kvalitu ručně vyráběného skla s precizností a možnostmi skla lisovaného,“ říká ke svému návrhu Roman Kvita a přiznává, že ho velmi ovlivnila exkurze do sídla firmy Nachtmann, kde si uvědomil nekonečné možnosti současného sklářství. Výsledkem je soubor skleněných výrobků, které Roman Kvita nazval Sphere. Prohlédněte si celou kolekci zde.
Pět z vás může již zítra vyhrát mísu Sphere v naší letní soutěži!

Cesta k úspěchu
V roce 2015 sklárna Nachtmann představila na frankfurtském veletrhu Ambiente nové produkty kolekce Sphere, které doplňují ty dříve navržené a vyráběné. Ke sklenicím na whisky a vodu, kulatým talířům a miskám, tak přibyla váza, čtvercové talíře a stojan na svíci. Roman Kvita ve svých návrzích a práci navazuje na legendární sklářské designéry Františka Víznera, Rudolfa Jurnikla, Jiří Zejmona a Jiřího Brabce, díky kterým má české sklo ve světě tak dobrý zvuk. Odkaz jejich sochařského přístupu k řemeslu je patrný i v této Kvitově kolekci.

Tuto cenu každoročně uděluje Design Zentrum v německém Essenu. Představuje nezávislou a mezinárodně uznávanou pečeť kvality. Porota složená z odborné veřejnosti, designérů a novinářů tento rok ocenila kolekci Sphere německé sklárny Nachtmann červenou nálepkou Red Dot díky inovativnímu designu jejího autora českého designéra Romana Kvity. „Firma Nachtmann hrdě přijímá ocenění Red Dot za produktový design a pokládá jej za prokazatelné potvrzení kvality této kolekce,“ komentuje ocenění Maximilian Riedel, CEO Nachtmann Riedel Spiegelau.

Posedlost kvalitou je už více než 180 let hlavním krédem německé sklárny Nachtmann, tedy od chvíle, kdy sklář Michael Nachtmann založil firmu Nachtmann Glass. Sklárna, která je dnes součástí konceru Riedel, vždy usilovala o inovace, používala nejkvalitnější suroviny a nejnovější výrobní procesy s hlavním cílem: vyrobit unikátní sklo s dokonalou povrchovou úpravou. Bezmála dvě stě let Nachtmann rozvíjí řemeslnou výrobu křišťálu a přináší do každodenního života kvalitu a krásu kvalitního skla.

FX Nachtmann Bleikristallwerke GmbH založil v roce 1834 Michael Nachtmann v Unterhütte, Oberpfalz. V roce 1900 se přestěhovala do Neustadtu, po roce 1945 Nachtmann přestavěl zničené výrobní zařízení a začal s výrobou olovnatého křišťálu v Neustadtu a Riedlhütte. V roce 1983 zakládá třetí továrnu na olovnatý křišťál v Weidenu. V roce 2004 společnost Nachtmann převzal rakouský výrobce Riedel.

Projektem NextGen firma Nachtmann oslovuje přední světové školy designu a zve je k účasti na tomto každoročním projektu. Společně s týmem sklárny Nachtmann a pod vedením Stefanie Kubanek vzniká na každé z vybraných světových škol nové zadání. Studenti se seznámí s výrobou skla a během semestru intenzivně navrhují sadu skla pro značku Nachtmann. Vítězný návrh je pak od základního nápad připravený až do výroby a prodeje. Nejúspěšnější studenti pak získávají standardní kontrakt s jednou z nejúspěšnějších evropských skláren. Loni zvítězil Roman Kvita, student pražské Vysoké školy umělecko-průmyslové, který navrhl kolekci Sphere. Ta je po roce nejprodávanější z celého sortimentu NextGen.

Více také na www.nachtmannglass.cz

Leave a Reply

Your email address will not be published.