„Kateřino, nebude vadit, kdybych u Vás škvařil sádlo? Uděláme něco jednoduchého, klasického, škvarky s chlebem, ne?  Touto větou začal František Kšána ml. konverzaci, když jsem s ním u Našich párků v řeznictví Naše maso domlouvala naši Návštěvu. V hlavě jsem rychlostí blesku spočetla poměr masožroutů a vegetariánů v redakci, také počet otevíratelných oken v laboratoři a v neposlední řadě počet slinných kanálků, které se mi rázem aktivovaly. „Mňam!,“ vyhrkla jsem namísto souhlasu. A tak se stalo, že se na dvou plotnách ThinkFood laboratoře škvířilo, až to z hrnců prskalo, a náš varný ostrov se na chvilku proměnil ve škvarkomat.

František připravil hned dva druhy škvarků, z hovězího loje a z vepřového sádla, no, a aby řeč nestála, donesl i pytel hotových škvarků, kterými jsme ještě dva dny po Návštěvě zaháněli chuť na čokoládu. Nevěřili byste, ale když totiž při škvaření zavřete oči (ne proto, abyste si museli odmýšlet, co je v hrnci, ale aby vám vyprsknuvší vroucí tuk oko neporanil), nakloníte se nad hrnec a nadechnete se, máte na chvilku dojem, že pečete cukroví. „Uvolňování mléčné kyseliny z masa, prostě chemie,“ vysvětluje František.

Kšánovy škvarky
Autor: 
 
Ingredience
 • 1 kg syrového vepřového sádla z přeštíka (ze hřbetu)
 • sůl a mletý pepř
 • čerstvý chléb, cibule, nakládačky...
Příprava
 1. Omyté a osušené sádlo nakrájejte na kostky libovolné velikosti, záleží na vás, jak chcete mít škvarky velké. Na plotnu postavte velký rendlík se silnějším dnem a trochu jej naplňte vodou, aby se sádlo lépe a pozvolna rozpouštělo. Zahřívejte sádlo a škvařte ho za občasného míchání. Ideální teplota sádla při škvaření je okolo 120 °C, při vyšší teplotě sádlo dostane nepříjemný zápach, při teplotě nižší než 100 °C je naopak nevýrazné a chuťově neutrální a má i nižší trvanlivost. Buďte při škvaření trpěliví
 2. Jakmile škvarky zezlátnou, vplují a sádlo přestane tolik pěnit stáhněte kastrol z ohně, přeceďte škvarky a vyškvařené sádlo nalijte do čistých a suchých sklenic či porcelánové nebo kameninové nádoby.
 3. Škvarky promíchejte se solí a pepřem. Jezte teplé i studené s chlebem a cibulí. Zbylé (jestli nějaké budou) uchovejte v lednici.

One Response

 1. Standa Krejčiřík

  Ahoj nejen Kateřině!
  Móóóóóóc činanej webík, vlastně blog. Zrovna jsem sem přitáhl ze světa webů plných italské voňavé a určitě i zdravější kuchyně než je ta naše. Tuze pěkně vymyšlený a navíc i o muzice, když se to tak vezme.
  Tož hodně úspěchů. Newsletter mě nemine.

  Odpovědět

Leave a Reply

Your email address will not be published.