Takže pokud si úplně přesně nevybavujete, jak to bylo: Tři bratři dostali od mistrů, u kterých se vyučili, vzácné dary. První stoleček, který sám prostírá, druhý oslíka, z něhož se sypou dukáty a třetí kožený pytel s obuškem. Nejmladší bratr byl z nevšedního daru udivený, ale netuší, že ho bude brzy potřebovat… Teď tady nejsme od toho, abychom si povídali pohádky, tuhle si přečtěte třeba na Wiki a raději se pojďme podívat na výstavní projekt, který pro Czech Design připravil kurátor Michael Vašků.

Cit & romantika
„České pohádky jsou vysoce hodnoceny a oceňovány za jejich specifickou procítěnost a osobitou kvalitu. Filmy jako Tři oříšky pro Popelku (1973) si získaly srdce dětí i dospělých na celém světě. Reflektují vzpomínky starých časů a vytváří snové představy, které nejsou pouze reakcí na filmovou scénu, ale odkazují také na silný základ jednotlivých myšlenek a filmových námětů,“ říká k putovní výstavě Michael Vašků.

Design podle něj poznamenává pozorovatele jako pohádka svého posluchače. Snahou designérů není pouze vytvořit samotný objekt, ale hlavně vyvolat z něj pocity. Někdy se o to postará samotná jednoduchost návrhu, jindy je to jeho až nepochopitelná složitost. „Myslím si, že český design obecně a vystavené kusy speciálně, srší podobně jako pohádky velkou dávkou citu a romantiky. Společnou charakteristikou jsou též opakující se pocity radosti vždy, když má člověk design před očima, stejně jako neutuchající touha dětí slyšet již dávnou známou pohádku znova a znova,“ dodává. Putovní výstava byla představena ve Vídni, Kodani, Stuttgart, Miláně a dalších městech. Naposledy jste ji mohli vidět v pražské Galerii CZD v centru Prahy. Tento Prostor slouží jako platforma pro setkávání designérů s veřejností i firmami, je zde pořádána také řada přednášek, workshopů a soutěží. Mezi zastoupenými značkami byla například sklárna BOMMA, nábytkáři z TONu, šperkaři Zorya, mmcité a další značky. Uvidíme, zda se dočkáme pokračování i v tomto roce…

Prohlédněte si fotogalerii zde stoleckuprostrise.czechdesign.cz i reportáž České televize.

od DesignPilota

st_2

st_4

st_5

Leave a Reply

Your email address will not be published.