Studentský život se zdá být idylický – prospaná dopoledne, posedávání na přednáškách, večírky na kolejích. Má ale i svoje stinné stránky a jednou z nich je jídlo. Ve studentském rozpočtu nejsou na jídlo vyhrazené závratné sumy. Mezi přednáškami je často třeba zběsile přebíhat mezi budovami a na jídlo není dost času. Menza je daleko, jsou tam fronty a tácy smrdí. Bufet, nejlépe přímo v budově fakulty, je tedy vítanou možností. Ale není to žádná výhra. Nabídka je většinou dost podobná: vévodí jí smaženosti a majonézové saláty. Příznivci zdravé stravy a žlučníkáři tu zůstanou o hladu. První díl našeho seriálu o studentských bufetech se zaměří na oblast Starého města a na tři místa, na nichž převažují studenti filozofické fakulty

Občerstvení U Platóna
náměstí Jana Palacha 2, Praha 1
V hlavní budově FF UK se hned u vchodu nachází klasický studentský bufet, který si ještě donedávna uchoval svou podobu ze 70. let. Momentálně je ovšem zavřený a se začátkem akademického roku by měl otevřít v režii nového provozovatele. Tím spíš o něm ovšem musíme napsat, aby jeho bizarní retro atmosféra neupadla v zapomnění. Těžký smažený zápach, který v temné místnosti bez oken nepřetržitě visel, ukazoval na širokou nabídku v gesci fritovacího hrnce. Mezi majonézovými a těstovinovými saláty se občas objevil nějaký progresivnější druh, jako třeba kuskusový nebo sójový (s majonézou). V nabídce byly ale také tradiční cukrárnové zákusky jako indiánky a koňakové špičky, chlebíčky, bagety, obložené housky a občas se objevilo příjemné překvapení v podobě vynikajícího nakládaného hermelínu. Výzdoba sestávala z obligátních umělohmotných květin, skutečným highlightem však byla obří freska s nahým Adamem v Ráji v ležérním posezu, který umožňoval vidět i partie, které u jídla moc často nevídáte. Jsme tuze zvědaví, čím to nový provozovatel přebije.

Bufet rektorátu UK
Celetná 20, Praha 1
Bufet v Celetné naštěstí funguje stále. I tady si můžete užít vřelou atmosféru 70. let. Místa tu není příliš, mezi přednáškami tu bývá fronta, ale když si vyberete méně exponovanou hodinu, můžete tu příjemně vysedávat a velkým oknem pozorovat pracovnice rektorátu kouřící na dvorku. Polévka a rohlík tu představují bezpečnou volbu ke studentskému obědu. Nechybí smažený sýr s hranolky ani majonézové saláty. Mají tu dobré chlebíčky a odpornou kávu. Bufet je šikovně zastrčený, takže průměrný student ho minimálně první dva semestry vůbec nenajde.

Bufet v Klementinu
Klementinum 190, Praha 1
Jestli jste na sebe rádi tvrdí, Klementinum je místo pro vás. V místní studovně je takové ticho, že slyšíte, jak vám rostou vlasy. Sedí se tu nepohodlně a je tu zima. Tady nad skripty rozhodně neusnete. Pravidla jsou tu přísná a do studovny si nesmíte přinést ani drobeček. Když vám náhodou zakručí v břiše, hned se vám dostane napomenutí od spolustudujících či od obsluhy, a tak vám nezbyde než se odebrat do místního bufetu. I tady natrefíte na staré známé – smažené věci a majonézové saláty. Mají tu i burger, chuť i kvalita je však přinejmenším kontroverzní. Skuteční drsňáci můžou vyzkoušet řízek s bramborovým salátem. A energii na další studování můžete dotankovat redbullem (nedoporučujeme kombinovat s burgerem).

Foto: Google

Leave a Reply

Your email address will not be published.