Jak chutná letošní mladé víno a kam se na něj vypravit.

Podle hlavního sommeliera Národního vinařského centra jde o svěží a lehčí vína s nižším obsahem alkoholu. Tato vína zrála pouhých pár týdnů, ale stihla získat výrazně ovocitou chuť a aroma.

Dnešní Martinův svátek se dříve pojil hlavně s pranostikou o bílém koni, poslední dobou se ale tento svatý oslavuje více a více i dobrým jídlem a pitím. Uvádění prvního vína na trh ale není žádnou novinkou posledních let. Tradice Svatomartinského vína sahá až na dvůr císaře Josefa II. V tento den totiž vinařům končila služba a práci na další rok si domlouvali už při skleničce prvního vína a také nad pečenou husou a koláči.

Vína, která se prodávají pod společným označením Svatomartinská (logo svatého Martina na bílém koni na etiketě), musí splňovat požadovaná kritéria a jejich vstup na trh musí každoročně schválit odborná komise. Pod touto značkou lze vyrábět pouze vína raných odrůd. Letos bude nejvíce Svatomartinských vín odrůdy Müller Thurgau, tato bílá vína doplní červená odrůda Modrý Portugal a nabídku završí růžová vína odrůd Svatovavřinecké nebo Zweigeltrebe. Abyste si ale mohli vychutnat mladé víno, měli byste jej vypít nejpozději do jara, poté totiž může ztratit svoji výjimečnou chuť.

Pečlivě spravovaný a celorepublikový kalendář všech ochutnávek, které začaly už o víkendu, můžete najít zde.

Leave a Reply

Your email address will not be published.