Otevřený, chytrý a celistvý pohled na jídlo. Analýza aktuálních témat a propojování souvislostí a oborů. Jasně a stručně reagujeme na trendy i nadčasovost.

Vítejte v našem průzkumníkovi.

Hned ráno, když otevřete oči, váš dům zjistí, že jste se vzbudili. Zapne světla, postaví vodu na čaj a dá namlít kávu. Když vejdete do kuchyně, ze stropu se ozve, jaké bude počasí (co je tedy vhodné vzít si na sebe), jaké jsou aktuální zprávy a co vás dnes čeká. Když po snídani odejdete, věci samy zjistí, že jste pryč a vypnou se.

Vítejte v reálném světě, v senzorové době, kdy jsou chytrá zařízení uzpůsobena a naprogramována k tomu, aby zlepšovala zdraví, prostředí a práci.

 Tweetující krůta

Před rokem touto dobou (tedy krátce před Díkuvzdáním) se v USA stal velkým hitem recept na to, jak připravit krůtu, aby během svého pečení tweetovala. Sám kuchař tak nemusel na twitteru sdělovat přátelům, co že právě dělá a jak peče. Krůta vše udělala za něj. Recept lze jednoduše vyhledat pod názvem „Turkey Tweeter“. Co ale kromě podobných šprýmů přinesl internet do kuchyně?

Rozhovor s lednicí

Siemens představil lednici, která při každém otevření vyfotí svůj obsah. Když jste na cestě z práce a v obchodě přemýšlíte, co budete vařit, pošle vám poslední fotografii obsahu, abyste věděli, co máte nakoupit. Podobně funguje stojan na vejce Quirky, který ví, kolik máte vajec, ale sleduje také jejich stáří a použitelnost.

3 egg minder zdroj quirkyq

Společnost LG vymyslela aplikaci HomeChat, pomocí níž lze komunikovat se spotřebiči stejným způsobem, jak to běžně děláte se svými přáteli. Můžete se tak zeptat pračky „Co děláš?“, nebo lednice „Máš pivo?“.

4 lg-homechat-ces-2014 zdroj gizmag

 Chytrá vidlička

Je možné, že budoucnost hubnutí se skrývá v něčem takovém jako je vidlička? Tvůrci HAPIfork vymysleli vidličku, která bedlivě sleduje jedlíkovy zvyky. Když začne majitel této vidličky jíst příliš rychle, upozorní ho vibracemi na to, že by se slušelo zpomalit a jídlo si víc vychutnat. Zároveň zapisuje jídelníček online a hlídá pestrost stravy. Těm, kteří chtějí hubnout, umožňuje využít aplikace „kouče“, který přísně dohlíží na dietní režim a všechny prohřešky může sdílet na sociálních sítích. Zatím to ale není tak přísné, protože je stále třeba uživatelova svolení.

5 HAPifork zdroj techhive

Šéfkuchař Apple

iPad se postupně stal jedním z největších mistrů v kuchyni. Nejenom, že dokáže poradit s kterýmkoliv receptem, ale například váha propojená s iPadem umí sdělit všemožné informace o používaných potravinách. Obsahem vitamínu počínaje, karbohydráty a výživovou hodnotou konče. Mimochodem voděodolný obal na iPad, do kterého lze utřít ruce, prý vznikl tak, že jeho tvůrce pozoroval svou ženu, která si před každým pohledem na recept (tedy na monitor iPadu) musela znovu a znovu mýt a utírat ruce.

iPad váha zdroj Fastcompany

iPad Chef-Sleeve zdroj ubergizmo

Bystrá trouba

Jestli přemýšlíte, jak dlouho máte péct quiche nebo hovězí plec, může vám poradit trouba ExSight od AEG. Na dotykovém displeji lze procházet recepty a postupy přípravy jídel. Kuchař se zároveň nemusí obávat, že by display nereagoval na zamoučené nebo mastné ruce.

AEG_Küche_mit_ProCombi_Plus-71

Žádná kuchyň není stará

Společnost Quirky vymýšlí aplikace, které jdou použít a fungují ve starých spotřebičích. Chytré předměty komunikující se svým uživatelem nejsou totiž úplně cenově dostupné a měnit fungující přístroje za ty chytřejší není ohleduplné k životnímu prostředí. Quirky tak vyvíjí senzory, které jdou zabudovat do fungujících starších modelů. Potřebují jen trochu vylepšit a mohou tak začít „mluvit a komunikovat se svým uživatelem“.

quirky zdroj quirky

 Internet věcí ≠ plná automatizace

Chytřejší přístroje ale neznamenají nahrazení kuchaře plně automatizovaným strojem. Vaření je zábava, radost a výzva. Chytré aplikace nechtějí nahradit člověka, spíše se mu snaží umožnit větší možnost experimentovat a otevírají nový pohled na to, co člověk jí a z čeho vaří.

ARMAR

Explainer: Co je Internet věcí  

– jde o komunikaci předmětů běžného užití a člověka

– různá zařízení mohou komunikovat a dorozumívat se také mezi sebou

– nejde tedy o to, připojit se k internetu z různých zařízení, ale využívat věci pomocí internetu

– spojení internet věcí bylo poprvé použito už v roce 1999

– podle výzkumu společnosti Intel by mělo být do roku 2020 k internetu připojeno 31 miliard věcí, což je 5 krát více, než připojených lidí

– fyzické věci mohou mít díky připojení k internetu také svou virtuální identitu

zdroje fotografií: Time, Quirky, Gizmag, JBDigital, Engadget, FastCompany, Ubergizmo, YouTube, Techive, Electrolux

Leave a Reply

Your email address will not be published.