Když do vaší kuchyně vstoupí bratranec Itt z Addamsovy rodiny, leknete se. Když se promění ve skříň, nepochopíte to. Dnešní díl „Ikon“ přináší odvážnou skříň z pralesa.

Když se předevčírem v Praze v Decolandu na Vinohradské otevíral nový showroom italské firmy Edra, nemohli jsme chybět. Tuhle extravagantní značku sledujeme už léta a jejich dvorní designéři, bratři Humberto a Fernando Campanovi přicházejí každoročně s novými a vždy hodně ulítlými návrhy.

Dnes vám představíme jeden jejich vtipný solitér – v učebnicích designu ho zatím nenajdete a troufneme si tvrdit, že ani v žádné české kuchyni.
Campanovi pocházejí z Brazílie a milují tamní pralesy, propletené divoké liány, podivná stvoření a neotřelé materiály použité v novém kontextu. Takhle kdysi z plyšových medvídků navrhli křeslo, další křeslo pak stloukli ze stovek prkének (a pojmenovali Favela, protože v těchto chudinských čtvrtích vzniká z odřezků), nebo svařili z drátu dnes už hodně slavné křeslo Corallo (moc pohodlně se na něm nesedí).
My jsme pro vás do kuchyně vybrali kabinet / skříňku / bar… těžko definovat „bratrance Itta“ ze slavného filmu Addam’s Family přetvořeného do podoby skříně. Prostě totální úlet, kterým si z vaší kuchyně uděláte malou galerii moderního umění. Protože někam tam Cabana patří: na pomezí designu a solitérního uměleckého artefaktu.
Cabana je chýše, přístřešek… a bez několika centimetrů dvoumetrový chlapík, kterého si postavte do kuchyně a až se v jednu ráno budete vracet z baru, můžete společně konverzovat. Uvnitř je pět kruhových, docela prostorných polic: na sklenice, na pití, na cokoliv… Rozhrábněte nehořlavá viskózová vlákna, která kryjí cylindrické tělo skříňky, a jste uvnitř.
Bratři Campanové představili Cabanu před čtyřmi lety na milánském veletrhu v kolekci příznačně nazvané Barbaři. Zaslouženě vzbudili pozornost: jejich rukopis je prostě nepřehlédnutelný. A jejich dvorní značka Edra také: buď emotivní nábytek a doplňky do interiéru milujete pro jejich ironii, vtip a skvělé provedení, anebo nenávidíte jejich efektnost, předvádivost…
Ale pozor, celý ten koncept je výjimečný a už více než dvacet let patří k tomu nejlepšímu na světové špičce. I proto jsme Cabanu zařadili mezi ikony kuchyňského designu, i když víme, že spíš by měl tenhle „bratránek Itt“ stát v hodně rozlehlém obýváku loftového bytu. A co vy – postavili jste si Cabanu do obýváku nebo do kuchyně?

Hodnocení Thinkfood
Jako skalní příznivci Addamsovy famílie dáváme skříni Cabana v Thinkfood pět hvězdiček. Ach ano… víme, že vaše uklízečka ho bude při česání nenávidět. Je to úlet.

Thinkfood navigátor
Ikona: Skříň Cabana
Designéři: Huberto a Fernando Campanovi
Rok uvedení na trh: 2010
Výrobce: Edra (Itálie)
Materiál: dřevo, viskózové vlákno
Rozměry: 196 cm (výška) x 100 cm (průměr)
Cena: 5 800 EUR (cca 160 000 Kč)
Produktová stránka: www.edra.com

Partnerem seriálu Design ikony v kuchyni je BOMMA.

Leave a Reply

Your email address will not be published.