Vařit jídlo a jíst jídlo nejsou jediné radosti s jídlem spojené. Můžeme se o něm bavit, můžeme o něm psát, číst a nebo se na něj dívat. Když se ve filmu jídlo správně podá, je to skoro stejná slast, jako když ho můžete opravdu jíst. A filmů, kde je jídlo pěkně podáno, je dost. Vybrali jsme pro vás ty nejdůležitější, v tříčlenné porotě jsme ohodnotili jejich kvalitu a sestavili jsme z nich neodolatelné filmové menu. Dnes se pustíme do předkrmu.

Julie & Julia
Děj tohohle filmu se cele točí kolem vaření a jídla. Prolínají se tu ve dvou dějových linkách příběhy dvou skutečných žen – Meryl Streep jako slavná kuchařka Julia Child nachází v Paříži svou cestu k vaření a k napsání přelomové kuchařky Mastering the Art of French Cooking, zatímco blogerka Julie Powell (Amy Adams) se v současném New Yorku postupně snaží uvařit během jednoho roku z této kuchařky všechna jídla. Meryl Streep je jako trochu neohrabaná Julia neodolatelná a jídlo si neuvěřitelně užívá. S manželem, kterého hraje Stanley Tucci, tvoří úžasnou dvojici, se kterou by chtěl člověk povečeřet. Postava Amy Adams je podstatně méně sympatická, občas ufňukaná až na hranici snesitelnosti, vaření si s ní ale divák tak jako tak užije. Po skončení filmu vám vřele doporučuji podívat se na videa se skutečnou Julií Child – zamilujete si jí.

Naše hodnocení
AJ: ****
KO: *****
DP: **

Mé jméno je láska
Tilda Swinton exceluje v pořádání opulentních večeří pro milánskou smetánku, šťastná ale není. Dokud se neseznámí s mladým talentovaným sexy kuchařem. V tomhle filmu není nouze o romantiku, dramatické zvraty a hlavně detailní záběry na jídlo! Jídlo tu není pouze jako vizuální doplněk, nýbrž sehraje důležitou úlohu, když italskou idylu rozbije ruská polévka. Tilda Swinton je vynikající a na podávané pokrmy se moc hezky kouká. Tempo má film poněkud pomalejší, dialogů je pomálu a atmosféra je budována pomocí dramatických výrazů a pohledů.

Naše hodnocení
AJ: ***
KO: ***
DP: *

Leave a Reply

Your email address will not be published.