Jak prožít nezapomenutelný víkend ve městě, kde se potkává umění, móda, architektura, design a gastronomie? Přinášíme vám pár zajímavých míst, které rozhodně přidejte na seznam pro vaší příští návštěvu.

Objev letošního léta: Restaurace Neromo
V moderním interiéru této restaurace ve čtvrti San Frediano si pochutnáte na výborné pizze, ale najdete i mnohem vybranější kuchyni. Risotto s čerstvými lanýži, či několik druhů carpaccia z mořských plodů. Výběr dezertů na závěr udělá radost naprosto každému. Také si můžete pochutnat na vínech od Il Borro, vinařství Salvatore Ferragama, jehož sídlo a Muzeum je hned naproti přes řeku.

Museo Ferragamo
V Museo Ferragamo si můžete prohlédnout kreace jednoho z nejslavnějších obuvníků v historii a dozvědět se více o historii značky. A ve vedlejším obchodě hned zahřešit, nebo alespoň objevit poslední kolekce tohoto módního domu. Mimo jiné zde najdete i šátky inspirované klasickými florentskými motivy, navržené Alison Woolley, která vám může o své práci povědět více během některého z kurzů, které organizuje ve svém ateliéru.

Bistecca alla Fiorentina
Jedna ze specialit, kterou si určitě nenechte ujít, je florentský T-bone steak la bistecca alla fiorentina, Připravený z masa krav rasy Chianina. Obvyklá bistecca váží 1-1,5 kg a peče se na grilu, na dřevěném uhlí, 5 minut z každé strany a 5 minut na kosti. Ochucená je většinou jen solí, pepřem a olivovým olejem, popřípadě trochou citronové šťávy. Nejlepší místa, kde doporučujeme tuhle flákotu ochutnat:

  • Ristorante del Fagioli, Corso dei Tintori, 47R
  • Osteria Gusta, Piazza Santo Spirito
  • Trattoria Marione, Via della Spada 27R

Trippa & Lampredotto alla Fiorentina
Další z místních specialit je Trippa alla Fiorentina, dršťky po florentsku, a její velmi podobná a sušší varianta, servírovaná v housce, Lampredotto. Jsou to recepty z hovězích vnitřností, vařené s cibulkou, rajčaty, petrželí a celerem, a někdy posypané parmezánem. Ochutnat je můžete tady:

  • Trattoria Mario, Via Rosina 2R
  • Osteria Il Buongustai, Via dei Cerchi 15R

Kavárny
Florencie skrývá velké množství vynikajících kaváren, ať už tradičních či těch hipsterských. Překvapí vás možná množství lidí, kteří pijí kávu přímo na baru, když vedle mají k dispozici krásné terasy, kde mohou strávit odpoledne pozorováním kolemjdoucích lidí. Důvody k tomu jsou dva. Jednak se káva pije většinou jako espresso či malé capuccino a na vysedávání není čas. Druhý důvod, a ten dokáže často neznalé cizince příšerně rozčílit je, že káva na baru, neboli al banco, vás bude stát kolem 1 eura, zatímco pokud si na ní sednete, zaplatíte klidně i 5 eur. Údajně si to Italové nechali stanovit jako základní právo přesně zákonem.
Jednou z nejoblíbenějších kaváren je Gilli na náměstí Piazza della Repubblica. Pohledu na Palazzo Vecchio si užijete z kavárny Rivoire na Piazza della Signoria. Najdete tu také pobočku slavné benátské kavárny-galerie moderního umění, Caffe Florian, s vynikající horkou čokoládou a nepřekonatelnou nabídkou snídaní, brunchů a vůbec dobrot na celý den.

Zmrzlina
O kvalitě florentských zmrzlin můžete klidně vést celodenní diskusi. Každý místní obyvatel má své zvyky, ať už se to týká dle něj nejlepší zmrzlinárny, oblíbené příchuti, či hodiny, kdy si ji vychutná. Výbornou zmrzlinu najdete v:

  • Gelateria Perché No,Via dei Tavolini 19R.
  • Gelateria La Carraia, u mostu Alla Carraia, Piazza Nazario Sauro, 25R
  • Grom, pár kroků od Dómského náměstí, Via del Campanile
  • Cantina del Gelato, Via Borgo la Croce 30 (kromě vynikající zmrzliny a sorbetů zde najdete také velmi originální příchutě granity)

Leave a Reply

Your email address will not be published.