Asi každý, kdo nejí maso a aspoň občas se stravuje v restauraci, má nějakou historku o tom, jak jediné bezmasé jídlo na jídelním lístku byl smažený sýr se šunkou nebo salát s tuňákem. Historky jsou to zábavné. Nicméně být vegetarián pořád ještě není žádná sranda. Míst, kam můžete zajít a vybírat z více než dvou položek, ale pěkně přibývá. Doporučíme vám dnes tři pražské podniky, na které se nebudou (doufejme) frnit ani vaši masožraví kamarádi a kde vám spolu s jídlem nebudou cpát řeči o čisté energii. A i pokud maso jíte, můžete tam vyrazit na lehkou letní večeři.

Podolka
Podolské nábřeží 1, Praha 4 – Podolí
U Národní galerie 471, Praha 5 – Zbraslav
www.restauracepodolka.cz

Restaurace jako stvořená k letnímu vysedávání. Ať v Podolí na terásce nad řekou nebo ve vkusně zrekonstruovaných prostorách na Zbraslavi. Nají se tu vegetariáni, vegani, milovníci ryb i masa. K obědu tu dostanete dobré polední menu, což zejména na Zbraslavi dlouho chybělo. Ochotná obsluha vám bude neustále dolévat karafy s kohoutkovou vodou, mají tu pěkný výběr vína i koktejlů. Kromě stálého lístku se můžete spolehnout na sezónní speciality. A pokud vyrazíte do Podolí za špatného počasí, můžete posedět u krbu.

Secret of raw
Seifertova 13, Praha 3
www.secretofraw.cz
Kdo se nebojí experimentovat, může zkusit vitariánskou restauraci na Žižkově. Žádné jídlo, které vám tu naservírují, neprošlo úpravou za teploty vyšší než 42 °C. Všechno je díky tomu svěží, čerstvé, křupavé. Až se tu najíte, hladoví nebudete, ale bude vám příjemně lehko a nebudete se chtít jenom někam odvalit. Mají tu výborné studené polévky, které oceníte zejména v horkém počasí, překvapivá hlavní jídla, freshe ze spousty druhů ovoce a zeleniny i degustační talíř z toho nejlepšího pro jednu nebo dvě osoby. Určitě zkuste místní Sunburger s ředkvovými hranolky. A kromě restaurace má Secret of raw i mladší sestru – vitariánskou cukrárnu na Vinohradech.

Mlsná kavka
Sokolovská 327, Praha 8
www.mlsnakavka.cz
Mlsná kavka je vegetariánská oáza. Nebojí se tu dost často změnit kompletně celé menu, takže se nezačnete nudit, ani pokud sem chodíte často. Kromě stálé nabídky a poledního menu nabízí Mlsná kavka taky nedělní brunch, kde můžete za 250 korun hodovat u vegetariánského bufetu. Kromě výroby dobrého jídla se v Mlsné kavce věnují šíření dobra, a tak tu zaměstnávají lidi se znevýhodněním na trhu práce, podávají fair trade kávu, a když se přihlásíte na některý z kurzů vaření, který tu pořádají, část výtěžku kurzu půjde na podporu Fóra 50 % usilujícího o vyrovnané zastoupení mužů a žen ve veřejném životě.

2 komentáře

Leave a Reply

Your email address will not be published.