Zmrzlinová vlna zaplaví Evropu již 24. března 2015 a nevyhne se ani Česku. Užít si pravou chuť italské domácí zmrzliny a vyzkoušet si její tradiční výrobu budete moci prostřednictvím akce, kterou u nás v tento den uspořádá podnik Gelati Eis Caffé Praha italského cukráře Morena Faganella.

Giornata Europea del gelato artigianale, iniciativa, která byla oficiálně založena 5. července 2012 a podpořena ze strany Evropského parlamentu ve Štrasburku 387 poslanci, je skvělou příležitostí, jak podpořit jeden z nejoblíbenějších produktů, a to nejen v Evropě, ale na celém světě: domácí zmrzlinu.

Týmy pracovníků v rámci veletrhu Longarone Fiere, sdružení v asociacích Artglace a Uniteis se zabývají organizováním souběžných akcí, na nichž se kromě Itálie, kde se zapojily nejvýznamnější italské asociace v rámci Fipe – Confcommercio a CNA a Confartigianato, podílejí také Rakousko, Belgie, Francie, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Česká republika a Španělsko, dále Argentina, Kanada a Velká Británie, aby spotřebitelům jasně předvedly hodnoty a výhody řemeslné zmrzliny: ta tvoří kompletní pokrm, který doporučují nejuznávanější dietologové a nutriční specialisté. Řemeslná zmrzlina představuje v rámci výrobků z čerstvého mléka a sýrů produkt s vynikajícími vlastnostmi, vyznačující se značnou kvalitou a bezpečností stravování, a dále vytváří přidanou hodnotu k potravinářským surovinám zemědělského původu každého státu, který do svého potravinářského odvětví zahrne i výrobce řemeslné zmrzliny.

Tento sektor v rámci EU přispívá k přímé zaměstnanosti, zvláště mladých lidí, zhruba 300 tisíc pracovníků ve zhruba 50 tisících výrobnách a prodejnách zmrzliny; celkový obrat dosahuje více než 4 miliardy euro.

Zúčastnění zmrzlináři ten den vytvoří speciální příchuť k oslavě této události – podle stejného receptu. Půjde o smetanovou zmrzlinu ve variaci s rozpustnou čokoládou s upraženými mandlemi v cukru a čokoládě, která se bude jmenovat „Evropská fantazie“.
Evropský den řemeslné zmrzliny se bude slavit i na sociálních sítích po celém světě, kde je už nyní spousta eventů a vzkazů od fanoušků z pěti kontinentů. Více na www.gelati.cz a na Facebooku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.