Kaiserštejnský palác na pražském Malostranském náměstí bude ve čtvrtek 27. března hostit degustaci vín z šesti zemí světa. Kromě tradičních evropských pěstitelských oblastí, jako jsou Francie, Itálie, Rakousko, Německo a Morava, zde nebudou chybět ani vína podstatně exotičtější – brazilská. Do Prahy je na pozvání společnosti Cosmopolitan Brazilian Wines přijedou představit zástupci tamních vinařství i sami vinaři.

Prvopočátky pěstování a výroby vín v Brazílii lze hledat v polovině 16. století, kdy zde ne příliš vydařený boj s révou sváděli portugalští kolonizátoři. O něco úspěšnější byli až další evropští imigranti o dvě a tři století později, přičemž zásluhy o rozvoj zdejšího vinařství lze připsat jak Francouzům či Němcům, tak především Italům. Novodobé dějiny brazilského vinařství se začaly psát v 60. letech minulého století, kdy se vínu konečně dostalo více pozornosti a zájem progresivních vinařů se pomalu začal přesouvat od amerických k evropským odrůdám révy vinné. Ovšem teprve příchod nového milénia přinesl skutečný boom ve vinařské výrobě a bylo možné pomýšlet i na export na vzdálené evropské trhy. Dnes v zemi působí kolem 16 000 vinařství, jež zpracovávají révu z cca 78 000 ha vinic situovaných především ve státě Rio Grande do Sul, ale také Santa Catarina, Paraná, São Paulo, Minas Gerais a Pernambuco.

V České republice se brazilská vína poprvé objevila už před 10 lety. Pro tamní vinaře jsme se stali prvním – a vůbec ne nezajímavým – evropským trhem. Už tehdy se zde o přízeň milovníků vín ucházela vinařství Miolo, Casa Valduga či Salton, jejichž vína v Kaiserštejnském paláci samozřejmě nemohou chybět ani dnes. Do Prahy dokonce přijede i Jones Valduga či Gregor Salton, oba představitelé již 4. generace italských imigrantů, kteří se v Brazílii výrobě vína věnují. Podobně dlouhou tradici má i již zmíněné Miolo a Vinicola Boscato, oproti tomu vinařství Don Guerino či Luiz Argenta Vinos Finos, jejichž vína budou na degustaci rovněž k dispozici, jsou velmi mladé, ovšem perspektivní vinařské podniky.

Severnější evropskou produkci bude na Malé Straně reprezentovat moravské vinařství Arte Vini (Nový Šaldorf, znojemská vinařská podoblast), spolu s německými vinařstvími Künstler (Rheingau) a Knipser (Pfalz). Z rakouského Weinviertelu přijedou zástupci Weingut Roland Minkowitsch a z Kamptalu pak osobně vycházející hvězda rakouského vinařství Martin Arndorfer, jenž vinice obhospodařuje a víno vyrábí spolu se svou ženou Annou. „V našem pojetí je víno ruční prací či řemeslem, které zároveň ponechává dostatek prostoru pro kreativitu, citlivý přístup a vyjádření osobnosti,“ říkají. Návštěvníkům degustace v Kaiserštejnském paláci Weingut Martin & Anna Arndorfer nabídne mimo jiné i Gemischter Satz von den Terrassen 1958, jehož základem je réva z více než 50letých keřů z vinice Wechselberg.

Samostatné sály budou vyhrazeny francouzským a italským producentům. Nabídku šesti burgundských vinařství (Nathalie & Gilles Fevre, Marc Roy, Alain Jeanniard, Thierry Glantenay, Rollin Pere & Fils a Terres de Velle) doplní jedna z vedoucích vinařských společností v Bordeaux Lucien Lurton – La Passion des Terroirs, ale také Château Henri Bonnaud z Provence či biodynamické vinařství z oblasti Hérmitage Ferraton Pére & Fils. Na své si přijdou i milovníci vín z Chateauneuf-du-Pape, které zde bude reprezentovat Domaine Paul Atard. Také Apeninský poloostrov bude v Kaiserštejnském paláci zastoupen šesti vinařstvími – každým z jiné oblasti. Z Piemontu přijede Acienda Agricola Giovanni Manzone a nejen jeho Barolo zde bude rozlévat přímo Mauro Manzone, příslušník nejmladší generace tohoto tradičního rodinného podniku. Na svazích pod městečkem Montalcino obhospodařuje svých 11,5 ha Sergio Rossi, majitel vinařství Fattoria La Gerla – a jeho Brunello i Rosso di Montalcino patří k vysoce ceněným. Úspěchy sklízí také toskánská Azienda Agricola Savignola Paolina či lombardská Azienda Agricola Monte Cicogna. Opomenout nelze ani produkci Weingut Garlider, vinařského statku, který v oblasti Alto Adige provozuje rodina Kerschbaumerových (na degustaci bude přítomen osobně Christian Kerschbaumer), či farmu rodiny Begali, jež ve Venetu už sto let hospodaří na 8 ha vinic. Svou révu však dlouhá léta prodávala, až Lorenzo Begali se ji v polovině 80. let rozhodl i zpracovávat a ve vinařské produkci pod hlavičkou Azienda Agricola Lorenzo Begali nyní pokračují i jeho děti, syn Giordano a dcera Tiliana.

Degustace v Kaiserštejnském paláci 27. března bude zahájena v 15 hod. a svým návštěvníkům v průběhu pěti hodin nabídne unikátní možnost porovnat vína dvou kontinentů, šesti zemí a sedmadvaceti vinařství. Přítomni zde budou jak sami vinaři či zástupci vinařství, tak zkušení sommelieři, kteří jim s výběrem vín velmi rádi poradí. A vybírat bude opravdu z čeho…

Termín – Vstupné – Informace
Prezentace brazilských a evropských vín pořádaná společností Cosmopolitan Brazilian Wines proběhne ve čtvrtek 27. března od 15 do 20 hod. v Kaiserštejnském paláci (Malostranské náměstí 23/27, Praha 1).
Vstupné na degustaci činí 300 Kč.
Více informací o všech vínech dovážených a distribuovaných společností Cosmopolitan Brazilian Wines najdete na www.brazilskavina.cz.

vin_2

vin_3

vin_4

Leave a Reply

Your email address will not be published.